תפריט האתר

האם בית קפה בקניון הוא מקום מתאים לעבודה?

עבודה בבתי קפה היא כבר מזמן לא טרנד או תופעה אזוטרית אלא חלק בלתי נפרד משגרת העבודה של ימינו ועבור רבים מאוד, בית הקפה הוא המשרד שלהם לעבודה מרוכזת, לפגישות ולפיתוח יצירתיות. אנשים שעובדים מהבית ורוצים לצאת קצת לעולם, בעלי מקצועות חופשיים ועצמאים, עובדי הייטק שלא הלכו למשרד וכמובן סטודנטים – כל אלו ועוד רבים אחרים מתיישבים בבתי קפה, פותחים את הלפטופ, מזמינים משהו לשתות ולנשנש ומתחילים לעבוד. אבל האם זהו באמת מקום מתאים לעבודה? מיד ניכנס לעובי הקורה ונבדוק הכצעקתה.

אפילו במגזין העסקים של הרווארד תומכים בעבודה בבתי קפה!

מאמר שהתפרסם במגזים העסקים של אוניברסיטת הרווארד מארה"ב ב-2018 טוען כי עבודה בבתי קפה יכולה להיות יותר יעילה וידידותית לעומת עבודה במשרד אופן ספייס, ודווקא בגלל נושא הרעש. הטענה היא שבמשרד יש רעש ובעיקר שיחות של אנשים שאנחנו מכירים ובענייני עבודה, כך שזה מסיח את דעתנו ופוגע בתפוקת העבודה שלנו. כאשר בבית קפה יש מעין רעש רקע ושיחות חולין של אנשים שאיננו מכירים, כך שלמעשה קל יותר להתרכז ולבצע עבודה יעילה.

"אפקט בית הקפה" להגברת תפוקה ויעילות עבודה

אפקט בית הקפה הוא משהו שבאמת חקרו ומצאו שהוא אמיתי ונכון לגבי עובדים רבים מאוד. כך למשל, אם אתם מרגישים עייפים וחסרי יכולת לעבוד אחרי ארוחת צהריים (כולנו סובלים מזה…), נסו לארוז את הלפטופ שלכם וללכת לבית קפה עם חיבור אינטרנט אלחוטי יציב, כנראה תגלו שפתאום אתם ערניים, מרוכזים ומאוד יעילים בעבודה שלכם.

אבל שימו לב, אפקט בית הקפה והגברת היעילות והערנות במשימות עבודה אינו קשור לקפאין בקפה שהזמנתם, אלא למכלול סיבות הנוגעות למהות סביבת בית הקפה לעומת המשרד או הבית וגם לסיבות התנהגותיות ונוירולוגיות הגורמות לכם ולרבים אחרים להיות יעילים ומרוכזים דווקא בבית קפה. 

דוגמאות מדוע בית קפה הוא כן סביבה טובה ויעילה לעבודה

  • המוח ממש אוהב שינויים וחדשנות – לכן עצם שינוי סביבת העבודה מהמשרד או מהבית, יוצרת ערנות ויכולת ריכוז וביצוע טובה יותר. 
  • בין אם אתם עובדים במשרד או עובדים מהבית, כאשר אתם מתיישבים לעבוד באותו המקום מדי יום, קל מאוד ליפול למלכודות של שגרה בלתי יעילה. כאשר אתם זזים משם והולכים לבית קפה כדי לעבוד, כל ההרגלים בלתי יעילים האלו נדחקים הצידה ופתאום יש זמן ויכולת לעבוד.
  • עצם ההחלטה ללכת לבית קפה כדי לעבוד, יוצרת הגברה בתפוקת העבודה שלנו, כי יש כוח לקביעת כוונות ומטרות, במיוחד בטווח הקצר.
  • מעבר לעבודה מבית קפה מעת לעת מעודדת יצירתיות, גם פשוט בגלל שינוי המיקום וגם בגלל החשיפה לאווירה אחרת, לאנשים אחרים, לשיחות אחרות ולשגרה אחרת. 
  • בבית קפה יש פחות הפרעות למהלך העבודה – אף שזה עשוי להישמע פרדוקסלי. אין עמיתים לעבודה שפתאום באים רק לשאול משהו, הבוס לא ניגש להציק, אין טלפונים ויש פחות הסחות דעת לעומת שגרת עבודה במשרד.
  • הימצאותם של עוד אנשים עובדים בבית הקפה יכולה לייצר אינטראקציות שאחרת מעולם לא היו קורות, לעודד שיחות ולמצוא רעיונות מקוריים לבעיות בעבודה.

למה דווקא עבודה מבית קפה בקניון?

אחרי שהראינו מכמה וכמה זוויות מדוע זה בהחלט יעיל לעבוד מבית קפה, נסביר מדוע יש יתרון אפילו גדול יותר לעבודה מבית קפה בקניון.

  • חנייה בשפע, בקלות ולפעמים אפילו בחינם – גם לכם וגם למי שבא אליכם לבית הקפה לפגישה.
  • הכיבוד כבר מוכן ומוגש לכם ואין צורך להכין משהו במיוחד לפגישה אם אתם עובדים מהבית או להזמין חדר מיוחד במשרד מראש.
  • בקניון כמו הסינמול בחיפה, יש גישה סופר נוחה באמצעות רכבת (התחנה בתוך הקניון!) ובאמצעי תחבורה ציבורית אחרים. 
  • אחרי או לפני העבודה בסביבת בית קפה בקניון, אפשר להשלים קצת שופינג או אפילו ללכת בקלות לראות סרט מהנה.
שתפו: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone
מאת: