תפריט האתר

מבקר הסרטים – קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים

שנת 2016 כבר פה ואנחנו כבר ממש בתוך הקיץ. בזמן שרוב האנשים פוקדים את חופי ישראל, בקולנוע כבר מתחילים לרדת טיפות ראשונות של גשמי גיבורי העל הקיציים. "באטמן נגד סופרמן"  הגיע לקולנוע לפני בערך חודש בקול תרועה רמה, וכמו היורה, הגשם הראשון שכולם מחכים לו, בסוף התברר שאין בו הרבה. והוא בעיקר מסריח. הוא כן, למרות זאת, רמז על שאר הגשמים שיבואו אחריו בהמשך. ואכן, נראה ש"באטמן נגד סופרמן: שחר הצדק" הכין אותנו למבול שהגיע קצת אחריו, אותו מבול שאנחנו רגילים לקבל בכל שנה בערך באותו תאריך, ואנחנו יודעים בדיוק למה לצפות ממנו. מבול מלא באקשן מוצלח ושחקנים מעולים ו… אני מרגיש שאני קצת מאבד את המטאפורה שלי… מה שרציתי לומר בסופו של דבר זה ש"קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים" הוא סרט מוצלח.

קפטן אמריקה - מלחמת האזרחים

כמו "באטמן נגד סופרמן", גם סיפורו של "מלחמת האזרחים" נבנה סביב קרב בין שני גיבורי העל שבדרך כלל נמצאים בצד הנכון של הצדק. בעקבות אירועי "הנוקמים 2: עידן אולטרון" וההרס העצום שנגרם על ידי הנוקמים, הממשלה מחליטה, תודה לאל, לקחת אחריות, להתנהג כמו מבוגר אחראי, ולנהל בקרה על שלל המשימות שקבוצת גיבורי העל נשלחת אליהן. במקום שהם יהיו לוחמי צדק מטעם עצמם, הממשלה מעוניינת להפוך את הנוקמים לקבוצת שוטרים שנשלחת אך ורק למשימות שנקבעות על ידי קבוצה מיוחדת באו"ם. מי שיחליט לא להצטרף ליוזמה החדשה יאלץ לוותר על זהותו כגיבור-על, אחרת יהפוך לפושע, ומי שיסכים… נראה לי שיקבל שי מכובד לחג. איירון מן, מלא ברגשות אשם, מחליט שזהו רעיון נפלא שימנע המון הרס בעתיד, וקפטן אמריקה בטוח שזהו רעיון נוראי שדווקא יגרום ליותר נזק מטוב, אז הם נלחמים.

עכשיו, כבר יצא לי לשמוע הרבה ביקורות על הסרט, ואחד הדברים המעניינים ששמתי לב אליהם, במיוחד בביקורות הלא אוהדות, הוא עניין הצדדים. הרבה מבקרים טוענים שהצד של איירון מן הוא הצד ההגיוני ביותר, ולא מבינים איך הסרט בכלל מסוגל להתנהג כאילו בצד של קפטן אמריקה יש קמצוץ של אמת. הבעיה היא שגם קיימות ביקורות שטוענות את אותו הדבר על הצד של קפטן אמריקה, ולא מוצאות היגיון בצד של איירון מן. הרבה מהמבקרים, שלא מוכנים לקבל את העובדה שהסרט מציג גם את הצד המנוגד לשלהם, חושבים שלכן מדובר בסרט רע, אבל למעשה זה בדיוק מה שהופך את "קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים" לסרט שהוא הרבה מעל הממוצע – העובדה שהוא מסוגל להציג את שני הצדדים בצורה כל כך טבעית ומלאת היגיון. ייתכן שבמהלך הצפייה תסכימו עם הקבוצה של הקפטן, אולי בכלל תסכימו עם הצד של איירון מן, אבל העובדה שהיוצרים מסוגלים לגרום לכל אדם לבחור לעצמו מי הרע ומי הטוב בסיפור, גורמת לו להיות אחת היצירות הקולנועיות המעניינות שנראו פה על מסכי הקולנוע. זה כל כך מרענן לראות סרט שלא קובע בשבילך מי הרעים ומי הטובים.

קפטן אמריקה - מלחמת האזרחים בקולנוע יס פלנט חיפה

הבעיה היא שיש גם רע – כאילו, בחור מרושע שברור שהוא פה בשביל שהטובים יכסחו לו ת'צורה – וזה מוריד את הסרט למטה. כל מה שהסרט בנה בנוגע לדילמות המוסריות של חברי הנוקמים נהרס, רק בגלל שסרט, מסתבר, צריך נבל. מה זה בכלל משנה מי צודק – איירון מן או קפטן אמריקה? העיקר שיש מישהו שבסוף כן צריך לנצח.

והאמת, אני אתן לסרט את זה, הנבל שלו לא רע בכלל. ליד נבלים אחרים מאותה הסדרה בדיוק, זימו, בגילומו של דניאל בריהל, הוא נבל מוצלח ביותר. הנוכחות שלו בסרט היא קצת מאכזבת, זה כן, אבל הכותבים מצליחים לבנות דמות עגולה שלא כל קיומה זה לומר "מואהאהאה אני רשע מרושע" ולברוח לפני שמתחילים הצילומים לסרט הבא, אלא אחת שמגיעה ממקום מאוד מובן ובכל זאת מאיימת מספיק. אמנם התוכנית הזדונית שלו היא קצת מעל הפופיק ומבוססת על יותר מדי צירופי מקרים, אבל היא מספיק שולית בכדי להכין את הקרקע לקרב האמיתי שאליו התכנסנו – הקרב של הנוקמים נגד עצמם.

ושמעו, הקרב הזה הוא סופר-כיף. סצינת קרב שלמה שרק בשבילה הסרט קיים מלכתחילה. רגע השיא שבו הקבוצה של קפטן אמריקה, שכוללת את אנט-מן, הוקאיי ועוד, והקבוצה של איירון מן, שבא נמצאים לדוגמא האלמנה השחורה וספיידרמן, נלחמות אחת נגד השנייה בקרב אפי מטורף שכמותו לא נראה עוד שום דבר על המסך. סוג של מלחמת כוחות שמזכירה את משחקי פוקימון – כל פעם שתי דמויות נלחמות אחת נגד השנייה ונבדק מי מהן יותר חזקה. עד כה סצינה כזו הייתה פנטזיה של כל כך הרבה מעריצים, וזה כל כך כיף לצפות בסרט ולהבין שהיא לא מאכזבת בכלל. למעשה, הסצינה הזו שווה את מחיר הכרטיס לבד.

קולנוע יס פלנט חיפה

ואולי פה מתחילה הבעייתיות של כל הקרב הזה, כי הוא מרגיש שייך לסרט אחר. "קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים" הוא סרט כבד יחסית בנוף סרטי גיבורי העל. הוא דרמטי לעיתים, הוא מתעסק בהרבה שאלות מוסריות, ואז מגיעה הסצנה הזו, שעלילתית היא אכן קשורה לכל מה שבא לפניה ואחריה, אבל מבחינת טון – אין ספק שזה משהו אחר. היא כיפית כי היא לא מפחדת להיות מוזרה, משוגעת ומצחיקה, דבר שמגיע בניגוד מוחלט לרוב הסצינות שהגיעו לפני כן. נקודת השיא של הסרט מרגישה בכלל מסרט אחר, וזו בעיה. זה מרגיש כאילו הקרב בוים, נכתב ונערך על ידי אנשים אחרים לגמרי מאלו שעשו את שאר הסרט. ועד כמה ששני הצוותים עושים עבודה מעולה, זה משאיר על הסרט טעם קצת רע, כי שינוי טון דרסטי זה לא דבר מוצלח.

אבל למעשה כל הסרט בויים על ידי אותם אנשים, ג'ו ואנתוני רוסו שמם. צמד אחים שהתמחותם היא לביים פרקים בסדרות טלוויזיה קומיות, בעיקר כאלו עם קאסט שכולל הרבה אנשים. מה שבהחלט נותן להם יתרון על הרבה במאים אחרים, וזה במיוחד נראה בסרט הזה. "קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים" הוא סרט שכולל כל כך הרבה דמויות ומצליח לזגזג בין כולם באופן שהוא כמעט מעורר הערצה. כל דמות ודמות מקבלת זמן מסך מספק וגם דמויות שמופיעות למספר רגעים מרגישות מהותיות לעלילה. לא מפתיע לגלות שהסרטים הבאים של האחים אלו שני סרטי "הנוקמים" הקרובים, שם הכישרון שלהם יוכל לבוא לידי ביטוי בצורה הטובה ביותר.

וגם הקאסט עצמו נהדר, אולי הסרט ביקום של מארוול שכולל את המשחק המוצלח ביותר. רוברט דאוני ג'וניור נותן את תצוגת המשחק הטובה ביותר שלו בתור איירון מן עד כה, וכריס אוונס כקפטן אמריקה גם הוא מוצלח במיוחד. לקאסט שסביבם אמנם לא מגיע אוסקר, אך הם עושים עבודה בסדר בהחלט. חלקם מוצלחים יותר וחלקם מוצלחים פחות. בגזרת ההפתעות נמצאות הדמויות החדשות בסדרה, ספיידרמן ובלאק פנתר, שמצליחות לעורר סקרנות רבה לקראת סרטי הסולו שלהם, שיגיעו ב-2017 ו-2018 בהתאמה, והקרדיט לגמרי מגיע לשחקנים החדשים.

images

אך לצערי, הסיבה שקשה לי להמליץ על הסרט בלב שלם, סיבה שכבר הופכת לפזמון קבוע בכל הקשור לסרטי מארוול, היא שצריך לדעת יותר מדי לפני הכניסה לסרט. במידה ולא תגיעו להקרנה עם תואר ראשון בעלילות סרטי גיבורי על, ייתכן ותפסידו. אפשר להבין, "קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים" הוא הסרט ה-13 בסדרת הענק של אולפני מארוול, וכמו לכל סרט המשך, יהיה מביך להגיע בלי שראית את הסרט הקודם. אך כשיש לך 13 סרטים, קצת קשה לבקש מכל צופה לזכור את כולם לפני הכניסה לסרט. אפילו בסדרת ג'יימס בונד, הכוללת 24 סרטים, לא צריך לזכור את כל הסרטים הקודמים לפני צפייה בסרט חדש. ולכן, חבל שמארוול לא מורידה קצת הילוך ונותנת לכל סרט לעמוד בפני עצמו, כי בדרך היא ללא ספק תאבד קהל. בינתיים זה מרגיש כמו סדרת טלוויזיה, ופחות כמו סדרת סרטים. לא שיש בזה רע, כמובן, רק שבסדרת טלוויזיה הפרקים מגיעים ברווח של שבוע, לא שנה, והרבה יותר קל לזכור מה קרה בעבר.

אבל האמת היא ש"קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים" הוא פרק מוצלח במיוחד, אולי הטוב ביותר של העונה. גם אם הוא לא כולל בתחילתו "בפרקים הקודמים" כמו שהיינו מצפים, הוא עדיין מצליח לעניין כשלעצמו, בעיקר בזכות בימוי ותסריט מעולים. חבל רק שעכשיו, כרגיל, הסדרה יוצאת לפגרה.

לעמוד קולנוע יס פלנט בחיפה

היכנסו לביקורות של סרטים נוספים

לצפייה בטריילר של הסרט:

שתפו: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone
מאת: