תפריט האתר

קולות של הורה ותינוק

כבר שנים, שאני חוקרת איך מוסיקה משפיעה על התפתחותו של האדם. כמטפלת ומלווה תהליכי התפתחות בקול, תדרים וקערות טיבטיות, ידעתי תמיד שכשאכנס להריון אני אשתמש בקול שלי, בתדר צלילים וקערות טיבטיות, על מנת לחשוף את עובריי, ילדיי שלי, לתדר. פשוט להכין אותם למפגש, לכשיגיעו לאוויר העולם. וכך זה היה. תהליך הכניסה שלי להריון, היה מאוד מאתגר וכשהתחלתי להשתמש בקול שלי ולהתחבר לתדר עמוק, התחיל המהפך בחיי. עברתי לגור מתל אביב לבנימינה, הלכתי ללמוד, להחכים ולהעמיק שורשים ולהתחבר ליעוד ולמהות שלי.

צלילי קערה טיבתית

 

כשנכנסתי להריון, מצאתי את עצמי משתמשת בקולות. המון קולות, מקצבים, שירים ותנועה. המנעד היה מגוון, גבוה לעיתים ונמוך, התחברתי לקולות הקדמוניים שהיו מצויים כנראה, אי שם בתוכי. הייתי מתהלכת שעות בחצר ביתי, בין עצי הפרי והפרחים, שרה כל מיני מנטרות, לוחשת ומערבלת קולות ומקצבים, רוקדת ומתחברת לתדר האדמה והקול וזה היה מרגיע אותי, מחמם את ליבי.

מאוחר יותר, הייתי מחברת רמקול לבטן ההריונית שלי והייתי ממשיכה לשיר חרישית ולהשמיע יצירות מוסיקאליות, מכל מיני סוגים ושירים שאני כתבתי לעוברים. הייתי מאתגרת את בן הזוג שלי, שיבוא וישמיע את קולו ואם להיות הכי אמיתית, קולו של בן זוגי אכן נשמע, אך בזיוף מרשים. זה הרגע שלי לשתף ולומר, שאין הכוונה לבקש מהורים לשיר באופן מושלם ומדויק, או ללכת להכשרת קול, לקראת הלידה. הכוונה להתחבר לקול הפנימי ופשוט לשתף את העובר. מאחר ולי היה יותר קשה להגיע לבטן העוברית שלי, בן זוגי היה מצמיד את השפתיים שלו לבטן שלי והיינו מתחברים לקול המשותף שלנו. הייתי חשה את תנודות העובר בתוך הרחם שלי וזה הרגיש, שאנחנו כבר מתקשרים עם התינוק שעומד להיוולד.

הצלילים של גלים המכים בחוף

 

אחד הדברים שעוזרים להתקדמות לידה, הוא שימוש בקולות. את זה יכולתי לתרגל בלידת בני השני, היות והראשון לא התהפך והיינו צריכים להזמין לידה קיסרית. אחד הדברים שהרגיעו אותי, זה שבן זוגי יקבל את בנינו ראשון והקול שלו, יהיה מאוד מוכר לבני, כך שטראומת הלידה הקיסרית של בני בכורי, תסתיים בחיבוקו של בן זוגי ובקול, שאמור להיות כל כך מוכר ובטוח ולעשות עבורו גשר לעולם הזה. השרירים הטבעתיים עובדים ביחד ובלידה טיבטית, זה יכול להיות מאוד מומלץ. אני גם ממליצה למטופלות שלי, כשהלידה שלהן נעצרת, ליצר פיהוקים לפחות 21… אז, יש שחרור בשרירים הטבעתיים ואחרי 21 פיהוקים, מגיע אדרנלין וזה נותן כוח ואם זה ידביק את הצוות הרפואי, יש סיכוי שכולם יהיו ערניים לקראת הרך הנולד.

אחת המטופלות שלי שיתפה אותי, שבלידה שלה, היא ממש צעקה וחשבה שהתינוק שלה ייבהל מהקול שלה ועלול לא לצאת. הרגעתי ואמרתי "עובדה שהוא בחוץ. כנראה לא ממש נבהל" כשלידה מתרחשת, היא מאמץ משותף של העובר שרוצה לצאת ושלה ולקולות יש תנועה העוזרת למאמץ המשותף. תינוק שחווה את קולות הוריו במהלך היותו עובר, כשהוא שומע אותם תוך כדי לידה, אני מניחה שהתחושה שיש, היא תחושת ביטחון… רק שאף פעם לא ממש יצא לי לשאול את התינוקות. אני רק מניחה ומשערת משערת, על פי מה שאני נוכחת לראות, כשתינוקות נולדים ואיך הם מגיבים לתדר, קול וצליל.

צלילי הפסנתר

 

כשבני נולד, המשכתי שוב ושוב להשתמש בקול, בצלילים ושירה, שלרוב היו מלווים במגע,  או תנועה ויכולתי לחוש, עד כמה לקול ולצלצלים יש איכות של ריפוי עמוק, שממנו הוא יכול היה רק להתפתח. כשהיה חולה, הייתי משתמשת במגע קולי על מנת לעזור לו. חושפת אותו לצלילי הקערות הטיבטיות, על מנת להרגיע. בכל מעבר, בכל בעיה, הייתי אף יושבת בחדר השינה ומנגנת בקערות והוא, היה נרדם לצלילי הצלילים המרפאים. אם זו הייתה התקררות, הייתי משמיעה קולות לתוך הריאות, או אם היו הגזים, הייתי משמיעה קולות לתוך כפות הרגליים שלו, לתוך הבטן של, שרה מקצבים ורוקדת. השירה, המוסיקה, תורמת ביותר.  מהרגע שהתינוק נולד, ההתפתחות השכלית והנפשית מתחילה.

אין לי ספק היום, גם לאור הניסיון שלי ב 15 השנים האחרונות, ומחקרים של רבים וחכמים ממני, שכתבו על כך שמוסיקה, צלילים, קולות, תדר קערות טיבטיות מאוד עוזרים בהתפתחות מוגברת, מבחינה שכלית, מוטורית ואף יכולים לעזור להעלות את ה ה-IQ של התינוק. מומלץ לחשוף אותם לסגנונות מוזיקאליים שונים, על מנת לגרות את המוח שלהם להתפתחות.

אחד הרגעים המשמחים היה, כשבני התחיל להשמיע את הקול שלו, להכיר אותו ולהשתמש בו. יש שלב, שאני קוראת לו "שלב התוכי", שהתינוקות מתחלים להשמיע כל מיני קולות ממש עוצמתיים וזה נשמע ממש כמו תוכי. החקירה שלהם את הצלילים והקול, פשוט מהפנטת והם לומדים לאט לאט, להכיר את קולם, להשתמש בו ואף להפעיל אותנו וליצור קשר באמצעות הקול. רגע קסום ומרגש נוסף, סביב הקול, קרה לקראת גיל ההתבגרות של בני. חיכיתי בסבלנות לראות את שינוי הקול של בני ואז כשזה קרה, כשהקול של בני השתנה, התרגשתי ממש, כמעט כמו ששמעתי אותו בפעם הראשונה, כשהגיח לאוויר העולם, כששמעתי את הבכי הראשון שלו.

שתפו: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone
מאת: