תפריט האתר

מבקר הסרטים – הסרט אנטמן

מה, שוב פעם מארוול? לא לפני פחות משתי שניות ישבנו בפרצוף חמוץ מול "הנוקמים: עידן אולטרון"? כבר סרט חדש? אני מכיר סדרות טלוויזיה שבין הפרקים שלהן יש יותר זמן מזה שבין סרטי מארוול. בשביל להצליח להוציא 12 סרטים בתוך 7 שנים חייבים להוציא מדי פעם יותר מסרט בשנה. בפעם הקודמת שיצא סרט של הנוקמים, ב-2012, הוא יצא לבד באותה השנה, וזה לגמרי מקובל, זה היה שיא של סדרת הסרטים הזו, והיה עדיף שאף סרט אחר לא יפריע לו בדרך לפסגת שוברי הקופות. אבל האם זה רעיון מוצלח להוציא השנה ביחד עם "הנוקמים: עידן אולטרון" עוד סרט חדש? אני לא יודע. זה ברור שכל סרט שיעמוד מול הנוקמים יהיה בצל מבחינה כלכלית – אין לי ספק שכספי השיווק של "אנטמן" קוצצו בשביל להגדיל את טווח הפרסום של הנוקמים. הטענה שלי מול "הנוקמים: עידן אולטרון" הייתה שהוא פשוט היה גדול מדי, החשיבות העצמית שלו הייתה בשמיים, הוא לקח את כל מה שהיה טוב ב"הנוקמים" הראשון והגדיל אותו לממדים עצומים עד שזה כבר עצבן. אז עכשיו מארוול החליטו שהגיע הזמן לסרט גיבורי על הרבה יותר קטן. הבנתם? זה מצחיק כי זה "אנטמן"! הוא בגודל של נמלה!

5 הסרט אנטמן

ו-וואלה, דווקא סרט טוב ה"אנטמן" הזה. הציפיות שלי ממנו לא היו גבוהות במיוחד גם ככה. הטריילרים לא הרשימו, הקונספט נשמע מגוחך, והכי חשוב – הבמאי לא היה הבמאי הנכון. הבמאי הבריטי אדגר רייט היה משויך לפרוייקט מסביבות 2006, אחרי שעשה את אחד הסרטים הקטנים המוצלחים של שנות ה-2000, "מת על המתים". התסריט הסתובב במסדרוני הוליווד עד לימינו, וכשהוכרז שאכן הסרט יקרה, עם רייט על התסריט והבימוי, זה היה נשמע מדהים מדי בכדי להיות אמיתי. ואכן, בסופו של דבר, שנייה לפני הצילומים בשנה שעברה, הוא פרש. אדגר רייט הוא אחד הבמאים הגדולים של דורנו, ובאופן אישי אחד הבמאים האהובים עלי אי פעם. כל סרט וסרט שהוא ביים היה יצירה מופלאה שמזכירה לי למה אני בכלל אוהב קולנוע. בארץ אתם ככל הנראה לא מכירים אותו, כי מתוך 4 הסרטים שביים, רק אחד הוקרן פה ("סקוט פילגרים נגד העולם" שהוקרן פה תחת השם הנוראי "האקסים של החברה שלי"), והיה כישלון קופתי ענק. הסיבה שהוא לא מספיק מוכר היא שהסרטים שלו פשוט לא לכולם. הם שונים הן מבחינה ויזואלית והן מבחינה תסריטאית מרוב הדברים שקיימים כיום. נורא קל לזהות סרט של אדגר, הוא מאוד ייחודי, ולכן העובדה שהוא הולך לביים סרט בעולם של "הנוקמים" הלחיצה, כי כל הסרטים בסדרה מאוד לא שונים אחד מהשני. התקווה הייתה שמארוול יסכימו להתפשר בשביל שהם יוכלו לקבל את אחד מסרטי גיבורי העל הטובים ביותר אי פעם. אבל לצערנו, הם לא הסכימו ואדגר החליט לעזוב.

במקומו הביאו, בהתראה קצרה של חודשיים לפני הצילומים, את במאי הקומדיות פייטון ריד, שביים את "מעודדות צמודות", "הצד שלו, הצד שלה" ו"יס מן" ושכרו לשכתוב התסריט את התסריטאי והבמאי של "והרי החדשות", "אחים חורגים" ו"החבר'ה האחרים", מה שבכלל הוריד את הצפיות עוד יותר נמוך. היה נראה שהחליטו שהסרט לא רק צריך להיות מצחיק, אלא צריך שיהיה ממש סרט קומדיה, ועוד אחת מהסוג המופרך. ההחלטה הזו השתלמה, מסתבר. הסרט הוא בהחלט לא קומדיה כמו כל הסרטים האחרים שביים הבמאי, אבל הוא ללא ספק סרט בעל טון קומי עיקרי, אולי הכי חזק של מארוול עד היום. גם בלי קשר לטון, הוא ללא צל של ספק סרט מאוד מצחיק, מה שהופך את הצפייה למהנה במיוחד.

5 ביקורת על הסרט אנטמן

מה שעוד גורם לצפייה להיות מהנה במיוחד זה הסיפור. הסיפור הוא אחד הדברים היחידים שנשמרו במלואם מהתסריט המקורי של רייט, כך מספרים הקרדיטים בסוף הסרט, והוא אחד מהסיפורים הטובים שהוצגו עד היום בסרט גיבורי על, כי הוא שונה. הוא ממש לא מתעלם מקלישאות סיפורי ה"איך קיבלתי כוחות על" הרגילים והעייפים שמאפיינים סרטים ראשונים בסדרה, אבל הוא מספר את הכל באופן חכם דרך עלילה קלאסית של סרט שודים. סקוט לאנג (פול ראד) הוא שודד מיומן שיוצא מהכלא אחרי 3 שנים, הוא מחליט שהגיע הזמן להפסיק עם עשיית הרע ומתחיל לבנות לעצמו חיים חדשים בכדי שגרושתו תסכים לו להתראות עם בתו. אבל באסה, נורא קשה בחוץ לאסיר משוחרר למצוא עבודה, אז הוא מחליט לצאת לשוד אחד אחרון שבו הוא מוצא חליפה מסתורית בבית של זקן מסתורי שהוא גם קריפי שעוקב אחריו כבר הרבה זמן, ואז הם מתכווצים להם בכיף וקופצים בין שלוליות בתקווה שלא ידרכו עליהם והם גם צריכים לשדוד משהו שיכול להשמיד את העולם. איזה כיף.

במונחי מארוול, "אנטמן" הוא סרט קטן. בשלב הזה זה כבר ברור שסרטי הסולו של מארוול יהיו יותר קטנים מסרטי הנוקמים, אבל אנטמן, בהחלטה נבונה מאוד בהתחשב בכוח העל זה הגיבור, לוקח את זה רחוק יותר מכולם – הסיכונים הם תמיד אישיים, ההרס אף פעם לא גדול במיוחד, ורוב האקשן מתחרש במקומות קטנים. אם ב"הנוקמים" המערכה האחרונה היא קרב ענקי על ניו יורק, אז "אנטמן" נגמר בקרב על רכבת צעצוע בחדר של ילדה.

5 הסרט אנטמן

ואולי זו הבעיה הגדולה שלי עם הסרט – בגלל שהוא קטן, נראה שמארוול ודיסני החליטו ללכת על בטוח ולדחוף כמה שיותר קישורים לסרטים קודמים, בתקווה שזה ימשוך יותר אנשים. אפשר להתווכח אם זה עובד לטובה או לרעה, אני נמצא איפשהו באמצע. למי שלא בקיא בחומר יהיה קצת קשה להבין מה הולך כאן. אם ראיתם את "הנוקמים: עידן אולטרון" ואתם לא ממש זוכרים בדיוק איך הוא נגמר, או שאולי פספסתם את "קפטן אמריקה: חייל החורף", כנראה שזה לא הסרט בשבילכם. התחושה של סדרת טלוויזיה חזקה יותר מאי פעם, וזה חבל. בשביל מעריצים זה דבר נהדר, ואני ממש לא אשקר לגבי צרחות משונות שהוצאתי לנוכח הופעות אורח מסוימות, אבל בשביל סרט שאמור להכניס אנשים חדשים לעולם הקולנועי של מארוול – זה אולי קצת יותר מדי.

עוד בעיה של הסרט היא שהוא לא מצליח להתמודד עם קטעי דרמה כמו שצריך. האמת, זה די הגיוני, כשמביאים במאי קומדיות ומבקשים ממנו לביים סצינה קורעת לב בין אב לבתו, אפילו כשאלו שחקנים מוכשרים כמו מייקל דאגלס ואוונג'לין לילי, זה פשוט לא מרגיש נכון. מוזיקה מרגשת, דיאלוגים נוגעים, זה פשוט לא מתאים לטון הקומי של הסרט. או לטון של שום סרט. אולי רק לטלנובלה זולה בערוץ ויוה פלוס.

כשמגיעים לנבל גם שם מגלים קרטוע, וגם זה לא מפתיע במיוחד. ככה זה תמיד בסרטי מארוול. מסיבה לא ברורה הם משקיעים מחשבה בנבלים שלהם בערך כמו שאני השקעתי מחשבה בהשוואה הזו. וזה ממש מעט. נחשו מי זה הפעם! זה הוא שוב מר איש עסקים מכובד שמשתגע ומחליט ליצור טכנולוגיה דומה לזו של הגיבור בשביל להשתלט על העולם ואז צריכים לעצור אותו! בדיוק כמו שראינו כבר מיליון פעם בכמעט כל סרט גיבורי על אחר… כל הנבלים האלו גם תמיד כל כך משעממים ולא ייחודיים. אני לגמרי יכול להבין מה עומד מאחורי הקטע הזה – זה פשוט כשבונים על עולם קולנועי ענק שבו סרט על דמות יחידה הוא סתם נקודת מעבר בדרך לסרט ענק, הנבלים הם בדיוק אלו שלא ישרדו את הסרט הקטן, אז בשביל מה בכלל להשקיע? אז זהו, שכדאי להשקיע! בסרטים מהסוג הזה הנבל הוא זה שעושה את הסרט, ומה שרובנו נזכור. חבל שמארוול לא מבינה את זה.

למזלו של "אנטמן", בגלל העלילה המרעננת שלו, הוא מצליח להחזיק יפה מאוד גם בלי קשר לנבל. הוא חכם יותר, מצחיק יותר ואפילו די מגניב. אם הייתי צריך לבחור איזה מסרטי מארוול לראות הקיץ, הייתי הולך על זה, רק חבל שחייבים לראות בשבילו את "הנוקמים: עידן אולטרון", מה שדי מבטל את השאלה. זה אולי לא הסרט שהיה יכול להיות עם הבמאי המקורי, אבל "אנטמן", למרות גודלו, הוא סרט ענק. הבנתם? זה מצחיק כי הוא בגודל של נמלה!

לעמוד קולנוע לב המפרץ יס פלאנט בחיפה >>

היכנסו לביקורות של סרטים נוספים

לצפייה בטריילר של הסרט:

שתפו: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone
מאת: