תפריט האתר

ביקורת לסרט ספיידרמן: השיבה הביתה

ספיידרמן: השיבה הביתה הוא סרט של אולפני מארוול המתרכז בעיקרו בימיו המוקדמים של איש העכביש. זה מכבר חזר פיטר משיתוף פעולה עם צוות הנוקמים ויחד עם המאסטר החדש טוני סטארק, הלא הוא איירון מן, שואף להתקבל לשורותיהם לתמיד.

לכל אורך דרכו פיטר פרקר, נאלץ להתמודד עם דילמת הליבה של הדמות והיא: "עם כוח גדולמגיעה אחריות גדולה". הדבר אינו שונה גם בסרט הזה, וגם כאן מוטל עליו לאזן בין חייו כגיבור על לבין חייו האישיים. עלילת הסרט מבוססת על כך שפיטר פרקר חוזר הביתה לאחר שהיה שותף להרפתקאותיהם של הנוקמים בסרט קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים. הוא מלא בהתרגשות וציפייה ושאיפתו היא לזכות באישורו של טוני סטארק ולהפוך לחבר צוות קבוע בנוקמים.אולם לא פעם גילו הצעיר מהווה מכשול, כמו גם מידת מוסריותו.

ספיידרמן: השיבה הבייתה

מילד לגבר: השלבים שעובר הגיבור

הסרט מתעסק בכך שפיטר הוא רק ילד ועליו להבין שספיידרמן אינו יכול להכתיב את מי שהוא. כפי שטוני מייעץ לו בשלב אחד: אם הוא מרגיש כי הוא אף אחד ושום דבר ללא החליפה שלו, אז הוא לא זכאי לה. על פיטר פרקר להבין את החשיבות והערך שלו עצמו, מבלי קשרלדמותו של ספיידרמן. אם הוא עוד לא הצליח לכבוש את ליבכם בסרט קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים, אין ספק כי בסרט ספיידרמן השיבה הביתה, מוכיח טום הולנד את יכולתו לשחק את ספיידרמן על המסך הגדול. הוא מקסים, שובה לב, בעל התלהבות והומור, תכונות אשר לוכדות את רוח הנעורים של פיטר פרקר לצד רצינותו ומרכזו המוסרי.

בדומה לכל סרטי ספיידרמן, בהם פיטר פרקר נוטה להסתבך, גם כאן אין הדבר השונה, ופיטר יודע כיצד ומתי עליו לתקן את המצב. טום הולנד מודע להיסטוריה של הדמות לכל אורך הדרך ומתייחס אליה במשחקו המצוין. יש לציין כי דמותו אינה מתגמדת על המסך, גם כאשר הוא הוא חולק אותו ומשחק לצד כוכבים גדולים כגון רוברט דאוני ג'וניור ומייקל קיטון, שזה לכשעצמו מרשים. בעוד שרוברט דאוני ג'וניור משחק את טוני, מורו הרוחני של פיטר פרקר, מייקל קיטון הוא הנבל הרשע אותו יש להשמיד. ולמרות שהסרט מתקשר לעלילה של קפטן אמריקה והנוקמים, זהו סרט ספיידרמן לכל עניין ודבר, על כל המאפיינים.

ציון לשבח: לדמויות המשנה

ממש כמו דמותו של פיטר פרקר, גם דמותו של הנבל אותו מגלם מייקל קיטון, נקרעת בין שני עולמות. מחד עולם בו הוא מתקיים כאיש הצווארון הלבן ג'ו אשר כל מעייניו הם לשים אוכל על השולחן ולפרנס את משפחתו. מצד שני הוא פושע רצחני בעל תכונות אכזריות, אולם ישנם שיגידו כי מדובר בתפקיד מעט חלש לשחקן חזק, מה שגורם לסוג של פספוס. עם זאת יש לציין לזכות את השחקנים המשניים בסרט אשר ממלאים את תפקידם בחן ובשנינות מרבית, במיוחד חבריו לכיתה של פיטר אשר למרות שאין להם הרבה זמן מסך,הם בלתי נשכחים.

ולסיכום בתמצות: הסרט דן בשאלה קיומית עמה מתמודד פיטר והיא האם להיות נוקם וגיבור על חשוב יותר מאשר להיות האדם הטוב ביותר שיכול להיות לחבריו לכיתה, לדודתו מיי ולעצמו? המחלוקת הפנימית הזו היא מה שמניע את העלילה והיא גם מייצרת חלק נכבד מההומור שבה.

לצפייה בטריילר – ספיידרמן:השיבה הביתה 

בסולם נועה:
הסרט זוכה בשלושה וחצי כוכבים
3 כוכבים וחצי

שתפו: Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone
מאת: